END OF SEASON SALE! Wybierz spośród ponad 5300 produktów Kup teraz
Bieganie na bieżni: zalety, wady i do jakiego rodzaju biegania się nadaje?

Bieganie na bieżni: zalety, wady i do jakiego rodzaju biegania się nadaje?

27. 3. 2022 5 min. czytanie

Bieganie na bieżni jest obecnie bardzo niedoceniane, ale zdecydowanie ma wiele do zaoferowania. Przedstawiamy zalety i wady oraz rodzaje treningów biegowych, do których jest odpowiednie.

Na początek jedno ważne zdanie – każdy człowiek jest inny, ma inne preferencje, cele i od tego będzie zależał jaki rodzaj biegania preferuje. Nie da się stwierdzić, czy bieganie na bieżni jest lepsze czy gorsze niż bieganie na łonie natury. Znajdź z nami kompromis i równowagę między tymi światami!

Korzyści z biegania na bieżni

1) Płaska powierzchnia

Na bieżni biegniesz po płaskiej i trochę miękkiej powierzchni, co jest dobre, w przeciwieństwie do miejskich dróg na wolnym powietrzu. Na asfalcie uderzenia są znacznie mocniejsze, a wraz z nimi zwiększony nacisk na stawy, więzadła i ścięgna.

2) Bieganie w każdą pogodę

Nie powstrzyma Cię zimno, deszcz ani śnieg. Nie musisz myśleć o odpowiedniej odzieży zimowej ani nieprzemakalnych butach. Po prostu wejdź na bieżnię i możesz zacząć trening!

3) Możliwość biegania w domu

Obecnie, być może w epoce post-covidowej, posiadanie bieżni w domu staje się coraz bardziej popularne. Jest lekka i przenośna, dzięki czemu możesz biegać, kiedy tylko chcesz, oglądając ulubiony program telewizyjny. Istnieje jej wiele odmian, więc najpierw sprawdź recenzje bieżni i wybierz tę, która odpowiada Twoim potrzebom!

4) Świetna do treningu szybkościowego

Bieżnia jest idealnym partnerem do treningów szybkościowych, takich jak interwały lub biegi tempowe. Po prostu ustaw odpowiedni program treningowy i nie martw się o nic innego. Możesz skupić się tylko na sobie, swojej prędkości i nie musisz zajmować się czynnikami środowiskowymi, takimi jak zmieniające się nawierzchnie, piesi, rowerzyści czy samochody.

5) Wystarczy jedna para butów

Jedna para wysokiej jakości butów do biegania zdecydowanie wystarczy do biegania na bieżni. W przeciwieństwie do biegania na świeżym powietrzu, gdzie musisz radzić sobie z różnymi nawierzchniami i odpowiednio dopasowywać obuwie – buty do biegania po drogach są idealne do biegania po asfalcie, a buty do biegania w terenie są idealne do biegania w terenie, dzięki agresywnej przyczepności, która utrzymuje Cię na nierównych, śliskich i skalistych powierzchniach. Istnieją również buty, które są bezpieczne do biegania po szosie i szlaku.

Wskazówka Top4Running: Sprawdź 5 najlepszych butów na bieżnię. Bieżnie można znaleźć w prawie każdej siłowni, więc wybierz lekkie, przewiewne buty do biegania, które dobrze dopasowują się do Twojej stopy i możesz w nich odbyć trening siłowy. Popularne kolekcje to adidas Ultraboost i Nike Pegasus

adidas_Ultraboost_running_shoes

Wady biegania na bieżni

1) Brak treningu na zewnątrz

Brak świeżego powietrza i energii z natury to jedna z największych wad. Spróbuj połączyć bieganie na bieżni ze spacerami na łonie natury, przynajmniej w słoneczne dni, aby uzyskać witaminę D i witaminę NATURA.

2) Możesz ulec stereotypowi

Potrafisz długo biegać na świeżym powietrzu, ale bieganie na bieżni po kilku minutach Cię męczy i przestaje Ci to sprawiać przyjemność? To z powodu tego samego otoczenia. Spróbuj zmieniać prędkość i nachylenie podczas biegu na bieżni i słuchaj ulubionej listy odtwarzania lub podcastu. Wiele bieżni posiada również ekran imitujący środowisko naturalne – góry, lasy, łąki.

3) Musisz za to płacić

W przypadku biegania na bieżni nie ma zasady „włóż buty i biegnij”. Często musisz jechać na siłownię, co wiąże się z kosztami transportu i wstępu. Uzyskaj zniżkę na karnet na siłownię, który może obniżyć koszty. Ale pamiętaj – to inwestycja w Ciebie i Twoje zdrowie. Jeśli Ci się spodoba, to zdecydowanie warto.

Nike_running_shoes

Czy można schudnąć biegając na bieżni?

Bieganie na bieżni to jedna z aktywności fizycznych zwiększających całkowity wydatek kaloryczny. Jeśli wydatek kaloryczny jest wyższy niż spożycie kaloryczne - schudniesz. Więcej o bilansie energetycznym przeczytasz w artykule o odchudzaniu podczas biegania. Bieganie na bieżni może znacząco pomóc w utracie wagi. Spalona energia będzie zależała od długości i intensywności treningu. Jak sprawić, by trening na bieżni był bardziej efektywny?

  • Biegaj w ten sam sposób co na zewnątrz, używaj ramion i prawidłowo oddychaj
  • Ustaw lekkie nachylenie, aby zwiększyć opór powietrza
  • Na dużych wzniesieniach zwolnij i symuluj chodzenie pod górę – to wzmocni pośladki i nogi

Niezależnie od tego, czy jesteś zagorzałym miłośnikiem bieżni, czy biegania na świeżym powietrzu, wierzymy, że przedstawiliśmy Ci to, co najlepsze z obu światów. Bądź elastyczny i spróbuj wyjść z rutyny. Daj szansę nowym biegom, może odkryjesz swój ukryty potencjał!

Przygotuj się do treningu biegowego z Top4Running!

Mężczyźni Kobiety