Oferta wiosenna - dodatkowe 7% rabatu z kodem: EASTER -- days --:--:-- Kup teraz
Bieganie w ciąży - Jak sobie radzić z bieganiem i jakimi zasadami się kierować?

Bieganie w ciąży - Jak sobie radzić z bieganiem i jakimi zasadami się kierować?

10. 5. 2022 6 min. czytanie

Ciąża nie oznacza, że musisz przestać biegać. Aktywność fizyczna jest dobra dla zdrowia w odpowiedniej ilości i w odpowiedniej formie. Jak połączyć pozytywny test ciążowy i buty do biegania?

Jak bieganie może wpłynąć na ciążę?

Ciąża jest inna dla każdej kobiety. Dlatego właśnie niewłaściwe jest udzielanie porad typu „co jest najlepsze”. Jeśli jesteś zapaloną biegaczką, zdecydowanie nie musisz rezygnować z biegania. Z drugiej strony, nie warto pobijać rekordów życiowych w czasie ciąży lub zaczynać biegać, jeśli organizm nie jest do tego przyzwyczajony. Skupimy się szczegółowo na każdym trymestrze, ale te dwa podstawowe fakty odnoszą się do całej ciąży:

  • Konsultuj wszystko z ginekologiem/lekarzem - Regularne badania i konsultacje zdrowotne są niezbędne w czasie ciąży. Przedyskutuj opcje aktywności fizycznej ze swoim lekarzem. Jakie formy zaleca lekarz?
  • Słuchaj swojego ciała - Jeśli masz zielone światło od lekarza, to w grę wchodzi też zdrowy rozsądek. Za każdym razem ciało wysyła różne sygnały. Posłuchaj ich i wykorzystaj je na swoją korzyść. Jeśli masz energię i chęć do ruchu, ruszaj się. Jeśli czujesz się zmęczona, odpocznij. A co najważniejsze, nie skupiaj się na czasach biegania sprzed ciąży ani na innych liczbach. Bieganie to ma być radość!

Bieganie w pierwszym trymestrze

Pierwszy trymestr ciąży obfituje w badania lekarskie. Jest to również najbardziej ryzykowny okres ciąży i często towarzyszą mu nieprzyjemne nudności, wielkie zmęczenie lub ból piersi. W takim przypadku należy słuchać swojego ciała. Jeśli zmiany po ciąży Cię nie ograniczają, możesz biegać bez żadnych problemów. Staraj się utrzymać tętno na poziomie 140 uderzeń na minutę, nie przemęczaj się i upewnij się, że pijesz wystarczającą ilość wody. W przeciwnym razie, pozwól sobie odpocząć i nabrać niezbędnej energii.

Wskazówka od Top4Running: Na początku ciąży piersi kobiet zaczynają się powiększać, co może również wpływać na odczucia podczas biegania. Spraw sobie dobrej jakości stanik sportowy z wysokim wsparciem, który zapewni Ci wygodę i pewność siebie.

adidas_dámské_běžecké_boty

Bieganie w drugim trymestrze

Idealnie w drugim trymestrze nudności i ból powinny zniknąć. Jednak wraz z rosnącym brzuszkiem idą inne zmiany – środek ciężkości ciała przesuwa się bardziej do przodu, co w pierwszych chwilach może być dla Ciebie nietypowe. Zachowaj ostrożność podczas biegu i zastosuj tę kombinację do biegania:

  • Buty do biegania z amortyzacją - Buty = podstawa zdrowego biegania. W ciąży jest to jeszcze ważniejszy sprzęt niż wcześniej. Zainwestuj w wysokiej jakości damskie buty do biegania, które amortyzują wstrząsy i chronią stawy.
  • Legginsy ciążowe - Dzięki miejscu na rosnący brzuszek ruch jest dużo wygodniejszy.
  • Pas ciążowy podtrzymujący - Stosowany jako podtrzymanie prawidłowej postawy, odciążenie pleców, mniejszy nacisk na mięśnie dna miednicy czy wzmocnienie ścian brzucha. Możesz go również nosić na spacery lub do casualowych stylizacji w drugim lub trzecim trymestrze ciąży.

Staraj się biegać głównie po płaskich drogach, a twardą drogę zastąp miękką nawierzchnią, taką jak las, łąka, droga gruntowa lub bieżnia lekkoatletyczna. Miękka powierzchnia oznacza mniejsze obciążenie stawów i delikatniejszy wpływ na rosnący brzuch.

Bieganie w trzecim trymestrze

Ostrożność przede wszystkim - to bieganie w trzecim trymestrze. Jeśli Twój stan zdrowia i ilość energii na to pozwalają, biegaj bardzo spokojnym tempem i najlepiej z partnerem, który pomoże Ci w przypadku komplikacji. Jeśli nie, nie zmuszaj się do niczego. Ale staraj się pozostać w „komfortowym ruchu”. Ciągłe siedzenie lub leżenie nie jest zdrowe. Jeśli bieganie nie jest dla ciebie dobre, zastąp je spacerami na łonie natury, jogą, pływaniem lub rozciąganiem.

těhotenství_protahování

Zagrożenia związanie z bieganiem w ciąży

W niektórych przypadkach bieganie w czasie ciąży może być niepożądane, a nawet niebezpieczne dla kobiety i dziecka. Jakie nieprzyjemne komplikacje mogą wystąpić?

  • Problemy z oddychaniem i niemożność uspokojenia oddechu
  • Krwawienie waginalne
  • Skurcze
  • Zawroty głowy
  • Bóle głowy
  • Bóle klatki piersiowej
  • Bóle mięśni i stawów

Jeśli te znaki ostrzegawcze zaczną się pojawiać, zatrzymaj się i nie kontynuuj biegu. Natychmiast omów te powikłania z lekarzem, który zaproponuje dalsze kroki.

Półmaraton / Maraton w ciąży. Tak czy nie?

Czy planujesz przebiec półmaraton lub maraton w czasie ciąży? Czy warto go przebiec? W kilku pojedynczych przypadkach jest to możliwe, ale zdaniem lekarzy jest to niebezpieczne. Podczas intensywnego wysiłku, takiego jak maraton lub półmaraton, organizm się przegrzewa, a wewnątrz ciała zachodzą zmiany ciśnienia, które mogą powodować problemy dla dziecka. Dla świętego spokoju zalecamy odłożenie wyścigu do następnego razu. Ubrania do biegania będą czekać na Ciebie w szafie, a po porodzie będziesz prezentować się znacznie lepiej niż w ciąży, bez ryzyka. A także Twój największy fan - Twoje dziecko - będzie na Ciebie czekać na mecie!

Kiedy zacząć biegać po porodzie?

Po porodzie przyzwyczajenie się do nowych nawyków i rutyny związanych z macierzyństwem zajmie trochę czasu. Daj sobie przynajmniej sześć tygodni na aklimatyzację i wygojenie wszystkich ran poporodowych. Zacznij powoli, nie forsuj się i dla pewności skonsultuj wszystko z lekarzem.

Jak widać, rezygnacja z butów do biegania w czasie ciąży nie jest konieczna. Słuchaj zaleceń lekarza i swojego ciała i ciesz się każdym kilometrem, który Twój organizm przebiegł lub przeszedł. Wskazana jest aktywność z fizycznego, ale i psychicznego oraz mentalnego punktu widzenia.

 Ciążowe kilometry? Wyposaż się w Top4Running!


PORADY TRENINGOWE