Buty do biegania odpowiednie na leśne ścieżki

Buty do biegania odpowiednie na leśne ścieżki

15. 11. 2022 5 min. czytanie

Buty do biegania po lesie muszą mieć kilka podstawowych cech, aby biegało się bezpiecznie i wydajnie. Nierówny teren, korzenie, kamienie i wilgoć to niełatwe warunki. Jakie buty założyć?

Las to jedno z najpopularniejszych miejsc do biegania. Jest wyjątkowy o każdej porze roku, a spokój, szelest liści czy śpiew ptaków to błogosławieństwo dla duszy. Aby maksymalnie cieszyć się bieganiem po leśnych ścieżkach i być bezpiecznym, musisz być do tego przygotowany/a – a od czego zacząć, jeśli nie od butów do biegania, które są kluczem do każdego biegu!

Ale najpierw najważniejsze. To oczywiste, że w lesie nie poradzisz sobie w butach szosowych. Buty terenowe na leśny teren będą Twoim najlepszym partnerem. Mają kilka zalet, które docenisz na leśnych szlakach:

  • Agresywny grip, który wgryza się w miękką leśną ścieżkę i pozwala biegać bez strachu
  • Trwały materiał, który chroni Twoje stopy i sam but przed otarciami
  • Optymalny poziom amortyzacji, który zapewnia płynne uderzenia, ale nadal utrzymuje kontakt z nawierzchnią
  • Modele z wodoodporną cholewką lub membraną Gore-Tex, która zapewni Twoim stopom suchość

Dlaczego te funkcje są ważne? Podczas wysiłku, pomagają zmniejszyć ryzyko kontuzji, które jest znacznie większe podczas biegania po lesie niż po asfalcie.

A jacy są leśni ulubieńcy? Mamy dla Ciebie 5 porad dotyczących butów na szlaki i do lasu – każdy z nich to but do przełajów, ale jednocześnie odpowiedni dla innego biegacza. Który wybierzesz?

1. Salomon Speedcross

Buty trailowe Salomon to zawsze dobry pomysł. Kolekcja Speedcross jest przeznaczona na prawie każdy rodzaj terenu - sprawdzi się na nieutwardzonych drogach leśnych, a także w technicznym terenie górskim i kamienistym. EnergyCell™+ umieszczone w podeszwie środkowej zapewnia wyjątkowy zwrot energii przy znacznej trwałości i amortyzacji. Ze względu na konstrukcję bardziej nadaje się do dłuższych i łatwych biegów niż do szybkich wyścigów.

Mężczyźni Kobiety

SalomonSpeedcross

2. adidas Terrex

Szukasz buta wykonanego z trwałych materiałów? To i wiele więcej oferują modele adidas Terrex. Buty terenowe przeznaczone wyłącznie na nierówny i mokry teren w lesie, gdzie podeszwa Continental zapewnia doskonałą przyczepność, a dzięki technologii Gore-Tex Twoje stopy wytrzymają leśną rosę lub kałuże. But jest wytrzymały, ale jednocześnie oddychający. Kiedy najlepiej go założyć? To uniwersalne buty do treningu w terenie na krótkie i długie biegi.

Mężczyźni Kobiety

adidasTerrex

3. Saucony Peregrine

Czy prędkość jest twoim głównym celem? But Saucony, nazwany na cześć najszybszego ptaka na świecie, dosłownie dodaje skrzydeł. Agresywny grip wykonany z samoprzylepnej gumy PWRTRAC utrzymuje Cię na nierównej, miękkiej i często śliskiej nawierzchni leśnej. Przygotuj się na niezłą jazdę, przygoda na szlaku w wierzchołkach drzew czeka!

Mężczyźni Kobiety

SauconyPeregrine

4. Inov-8 Parkclaw

Jeśli dopiero zaczynasz biegać przełaje i leśne ścieżki, ten but jest właściwym wyborem. Zapewnia wygodę i amortyzację znaną z butów szosowych, ale dzięki optymalnej przyczepności sprawdzi się zarówno na utwardzonych leśnych drogach, jak i w miejskich parkach. Podeszwa środkowa powerflow+ składa się z dwóch części - dolna część jest twardsza i dynamiczna, natomiast górna część wykonana jest z bardziej miękkiego materiału zapewniającego wygodę nawet podczas długich biegów. Pomiędzy tymi częściami znajduje się polimerowe wzmocnienie DFB, które kopiuje kształt ścięgna na spodzie stopy (rozcięgno podeszwowe) i poprawia ogólną stabilność buta, co z pewnością docenisz w lesie.

Mężczyźni Kobiety

Inov8Parkclaw

5. Altra Lone Peak

Jesteś w topowej formie do biegania, masz dobrą mobilność i szukasz buta do lasu z zerowym dropem? W takim razie sprawdź buty terenowe z kolekcji Lone Peak od Altra. Minimalistyczny but ze średnio-wysoką amortyzacją i zerowym dropem, czyli zerową różnicą między wysokością amortyzacji w pięcie i palcach. Dzięki przyczepności możesz na nim polegać zarówno w suchych, jak i mokrych warunkach. Podobnie jak wszystkie modele Altra, buty te mają szerszy kształt zapewniający dużo miejsca.

Mężczyźni Kobiety

AltraLonePeak

Wskazówka od Top4Running: Wciąż się wahasz i nie wiesz, czy bliżej Ci do asfaltu czy do terenu? Najpierw wypróbuj złoty środek i kup buty do biegania odpowiednie na szosę i szlak.

Jako specjaliści od biegania, wyposażymy Cię od stóp do głów. Zobacz ubrania do biegania oraz sprzęt i zacznij swoją przygodę na szlaku!

Odzież biegowa Sprzęt do biegania


PORADY PRODUKTOWE