Buty do biegania na ultramaraton i ultra trail. Jak je wybrać?

Buty do biegania na ultramaraton i ultra trail. Jak je wybrać?

22. 3. 2023 8 min. czytanie

Ultra. Królewska dyscyplina wśród długich biegów. Jakie buty do biegania wybrać na ultramaraton szosowy i jakie buty wybrać na ultra trail? Zainspiruj się na Top4Running!

Co tak naprawdę oznacza „ultra”? Są to biegi dłuższe niż maraton, czyli ponad 42,195 km. Biegi ultra mogą mieć 50 km, 100 km, a nawet więcej, obecnie istnieje niezliczona ilość różnych biegów i dystansów. Możemy podzielić te biegi na dwie kategorie:

 • Ultramaraton szosowy - Biegasz po szosie, zwłaszcza po twardych i utwardzonych nawierzchniach, np. w miastach lub na wsiach.
 • Ultra trail - Biegasz w terenie, po miękkich i nieprzewidywalnych nawierzchniach, szczególnie w lasach, po łąkach lub po górach. Zwykle pokonujesz kilkaset lub tysiące metrów w pionie.

ak widać, te dwa typy bardzo się od siebie różnią i od tego również zależeć będzie wybór butów. Doradzimy, jakie buty do biegania wybrać. Zaczniemy od szosy, a potem przejdziemy na szlak!

Jak wybrać buty na ultramaraton po szosie?

Twoje buty szosowe do ultramaratonów powinny mieć kilka podstawowych cech:

 • Amortyzacja - Podczas ultramaratonu będziesz mieć więcej niż normalnie mocnych uderzeń, więc noś buty szosowe z wysoką amortyzacją. Droga jest płaska i przewidywalna, więc amortyzacja nie wpłynie tak bardzo na stabilność. Pamiętaj jednak, że im wyższa amortyzacja, tym cięższy but.
 • Trwałość i wygoda - Cholewka butów szosowych jest wykonana z wysokiej jakości, trwałych i oddychających materiałów, a miękka tkanina wewnętrzna zapewni Ci komfort, który odczujesz podczas długich biegów!
 • Szerokość i rozmiar - Stopa puchnie, rozszerza się i potrzebuje dużo miejsca podczas długich biegów. Nie ma nic gorszego niż wbijanie palców w cholewkę na 30 kilometrze. Dlatego kupuj buty co najmniej 1-2 rozmiary większe i w razie potrzeby wybieraj modele o szerokiej konstrukcji.

Nasze wskazówki dotyczące butów do biegania ultramaratonów szosowych:

1) Nike Invincible

Jednym z najpopularniejszych butów szosowych na długie dystanse jest Nike Invincible 3. Połączenie dostrojonego wsparcia i celowo rozmieszczonej amortyzacji w kształcie kołyski Nike ZoomX sprawi, że poczujesz się bezpiecznie i oszczędzisz stawy podczas długich biegów. Pianka Nike ZoomX w podeszwie środkowej jest lekka i niezwykle sprężysta. Ulepszona i jeszcze trwalsza cholewka Flyknit ma zwiększoną oddychalność w miejscach, w których stopa nagrzewa się najbardziej. But chroni również stopę przed skutkami pronacji.

Mężczyźni Kobiety

Nike_Invincible

2) adidas Adizero Adios Pro 

Adizero Adios Pro 3 to najlepsze buty wyścigowe do długich biegów ulicznych. Podeszwa środkowa jest amortyzowana dwiema warstwami wytrzymałej pianki Lightstrike Pro, aby skutecznie złagodzić każde mocne uderzenie. Zoptymalizowane ENERGYRODS 2.0. elementy z włókna węglowego w podeszwie środkowej zapewniają doskonały zwrot energii. Nowa, lekka tekstylna cholewka jest wzmocniona tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Ponadto, zawiera co najmniej 50% przędzy pochodzącej z recyklingu. Dzięki wysokiej jakości przyczepnej podeszwie zewnętrznej z gumy Continental możesz biegać w szybkim tempie, nawet w deszczu. Spadek 6,5 nadal zapewnia bardzo naturalny krok.

Mężczyźni Kobiety

adidas_adizero_adios_pro_3

3) Nike ZoomX Vaporfly Next%

Drugi model od Nike to Nike ZoomX Vaporfly Next% 2. To but wyścigowy, w którym możesz cieszyć się dystansami do 50 km z przyzwoitą prędkością! Pianka Nike ZoomX zapewnia niesamowity zwrot energii, a sprężysta warstwa włókna węglowego na całej długości buta napędza Cię do przodu z każdym krokiem. Optymalny poziom tłumienia zmniejszy uderzenia o twarde powierzchnie.

Mężczyźni Kobiety

Nike_ZoomX_Vaporfly

Jak wybrać buty do biegania na ultra trail?

Podobnie jak w przypadku butów szosowych, jest kilka rzeczy, które powinien posiadać but terenowy:

 • Wzór na podeszwie -  Ośmielamy się twierdzić, że jest to niezbędny element buta terenowego. Wytrzymała i agresywna przyczepność utrzyma Cię w nieprzewidywalnym terenie, zapewniając trakcję i przyczepność, a także stabilność.
  Amortyzacja - Chociaż trasy ultra biegną głównie po miękkich nawierzchniach, amortyzacja i wygoda są kluczowe na tych długich dystansach. Będziesz biegać przez długi czas, a to oznacza dziesiątki tysięcy uderzeń. Wybierz poziom amortyzacji zgodnie ze swoimi preferencjami, a także długością kursu. Niższy wskaźnik oznacza mniejszy komfort, ale lepszy kontakt z nawierzchnią. Wyższe poziomy obiecują dodatkowy komfort, ale kontakt z podłożem jest ograniczony i nie będziesz w stanie tak szybko reagować na zmiany terenu.
 • Stabilność - Jest ściśle związana z amortyzacją, ponieważ oprócz amortyzacji potrzebujesz maksymalnej stabilności i umiejętności czytania terenu, aby uniknąć skręceń lub upadków. Musisz wybrać odpowiednią równowagę między amortyzacją a stabilnością. Jeśli chodzi o stabilność, ważne jest również wybranie buta, który jest solidny, ale nigdzie Cię nie popycha.
 • Szerokość i rozmiar - Stopa puchnie, rozszerza się i potrzebuje dużo miejsca podczas długich biegów. Nie ma nic gorszego niż wbijanie palców w cholewkę na 30 kilometrze. Dlatego kupuj buty co najmniej 1-2 rozmiary większe i w razie potrzeby wybieraj modele o szerokiej konstrukcji.
 • Trwałość - Trwała podeszwa zewnętrzna wraz z wytrzymałą i oddychającą cholewką poradzi sobie ze skałami czy korzeniami.

Nasze wskazówki dotyczące butów do biegów ultra trail:

1) Salomon S/LAB Ultra 3

Ten popularny but do biegów ultra ma lżejszą konstrukcję niż jego poprzednicy, a także przeprojektowaną i trwalszą cholewkę z siateczki. Podeszwa środkowa EnergyCell+ zapewnia wysoki zwrot energii, niezawodnie amortyzuje każdy krok i jest bardzo dynamiczna, dzięki czemu zużywa minimalną ilość energii na odbicie. Podeszwa zewnętrzna Contagrip® MA ma wysoką trwałość i przyczepność w zróżnicowanym terenie. Ogólnie but jest bardzo stabilny i zapewnia wystarczający kontakt z nawierzchnią. Jeśli wybierasz się na ultra trail do 50 km i chcesz nosić Salomon, Salomon Pulsar Trail również będzie świetnym wyborem.

Mężczyźni Kobiety

Wskazówka Top4Running: Przygotuj się na bieg ultra w sprzęcie marki Salomon! Znajdziesz zestawy do nawadniania, kamizelki do biegania, opaski na głowę i wiele więcej.

Salomon_S/lab_Ultra

2) Nike Zegama

Dzięki butom na trail Nike ZoomX Zegama możesz pokonać długie podbiegi i strome zbiegi w bezkompromisowym terenie. Głębszy i bardziej zróżnicowany wzór podeszwy z większymi szczelinami poprawi przyczepność i stabilność, szczególnie w bardziej technicznych przejściach. Dzięki temu będziesz mógł odczytać teren nawet po kilkudziesięciu kilometrach, gdy Twoje stopy będą już zmęczone. Lekka podeszwa środkowa Nike ZoomX w połączeniu z podwyższoną podeszwą zewnętrzną zapewnia amortyzację, która łagodzi wstrząsy i odciąża stawy. Spadek w bucie wynosi zaledwie 4 mm, dzięki czemu stopa czuje się naprawdę naturalnie.

Mężczyźni  Kobiety

Nike_Zegama

3) Inov-8 Trailfly 

Inov-8 Trailfly Ultra G 300 Max. Buty stworzone z myślą o ultra szlaku. Podeszwa TRAILFLY oparta jest na sprawdzonej koncepcji TERRA ULTRA. Niestraszne im najazdy na asfalt, niezawodnie utrzymają Cię na skalistym rumowisku lub w technicznym terenie leśnym. W modelu TRAILFLY zastosowano opatentowaną technologię ADAPTER FLEX - wycięcie o głębokości 10 mm w środkowej części amortyzacji, które radykalnie zwiększa elastyczność całego buta, a tym samym jego zdolność wyczuwania terenu. Niski 6mm spadek wspomaga naturalną pracę stopy.

Mężczyźni Kobiety

Inov8_Trailfly

Wskazówka od Top4Running: jeśli wybierasz się na krótszy bieg w górach niż ultra, zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi butów do biegania w terenie górskim.

Praktyczne wskazówki na koniec

Ultra to jeden z długich wyścigów, w którym spędza się kilka (kilkadziesiąt) godzin. Jeśli wybierasz się na bieg ultra, musisz mieć doskonałe przygotowanie fizyczne i psychiczne. Oto jednak kilka dodatkowych wskazówek dotyczących obuwia:

 • Dokładnie przetestuj but - Pójście na ultra w zupełnie nowych butach jest kuszące, ale bardzo nieodpowiedzialne. Najpierw je przetestuj i zobacz, czy będą pasować po x kilometrach i czy nigdzie Cię nie uwierają. Jako że spędzisz godziny na bieżni, więc buty do biegania powinny być Twoim najlepszym partnerem!
 • Skarpety to alfa omega - Można mieć najlepsze buty, ale bez odpowiednich skarpet będzie to bezużyteczne, a w najgorszym przypadku może doprowadzić do nieukończenia wyścigu. Bawełniane skarpetki zostaw w domu, wybierz te wykonane z funkcjonalnych materiałów, które dobrze trzymają stopę, odprowadzają wilgoć i zapobiegają powstawaniu pęcherzy czy nieprzyjemnym otarciom. Jeśli wolisz dłuższe skarpety, a także chcesz wspomóc regenerację, załóż kompresyjne podkolanówki.
 • Zabierz ze sobą dodatkową parę butów do biegania -  Podczas niektórych wyścigów ultra możesz przechowywać swoje rzeczy i sprzęt w przechowalni. Przygotuj tam dodatkową parę butów do biegania, na przykład buty z większą amortyzacją na drugą połowę biegu lub buty nieprzemakalne, które w razie potrzeby możesz wymienić.

PORADY PRODUKTOWE