Pękające pięty po bieganiu: przyczyny, profilaktyka i pomoc

Pękające pięty po bieganiu: przyczyny, profilaktyka i pomoc

13. 9. 2022 4 min. czytanie

Pękające pięty po bieganiu to problem niejednej biegaczki. Utrudni Ci zarówno treningi biegowe, jak i codzienne życie. Jakie są najczęstsze przyczyny i co działa jako profilaktyka lub pierwsza pomoc?

Początki biegania czy częste biegi oprócz endorfin i świetnego samopoczucia mogą przynieść też drobne problemy – pęcherze lub pękające pięty. Nie jest to problem zagrażający życiu, ale pęknięte pięty mogą sprawić, że bieganie i codzienność będą bardzo niewygodne. Jakie są tego objawy?

  • Etap 1 - Zaczerwienione, wrażliwe i suche stopy
  • Etap 2 - Swędzenie, pieczenie
  • Etap 3 - Popękana i łuszcząca się skóra
  • Etap 4 - Krwawienia na pęknięciach

I jeszcze jedno, oprócz wyżej wymienionych objawów pękającym piętom towarzyszy nieestetyczny wygląd stóp. Poszczególne fazy uszeregowano według ważności. Prawdą jest, że im szybciej zauważysz problem i zaczniesz go rozwiązywać, tym szybciej skóra wróci do normy.

Jakie się przyczyny pękających pięt?

Najczęstszą przyczyną pękających pięt jest niewystarczające nawilżenie skóry. Ryzyko tych pęknięć jest kilkukrotnie większe u biegaczy. Jest to spowodowane krokami i uderzeniami podczas biegu lub częstszym przebywaniem spoconej stopy w bucie.

Inne częste przyczyny to:

  • Nieodpowiednie buty, skarpetki i ich materiały
  • Nieodpowiedni reżim picia, duża ilość przetworzonej żywności lub brak witamin i minerałów
  • Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko pękania pięt, ponieważ skóra traci swoją naturalną elastyczność
  • Możesz również mieć genetyczną predyspozycję do suchej, a następnie pękającej skóry lub mieć chorobę, taką jak łuszczyca lub cukrzyca

Nike_běžecké_boty

Jak zapobiegać pękaniu pięt i jak im pomóc

Pięty są na ogół bardzo zaniedbaną częścią ciała, jeśli chodzi o profilaktykę. Jeśli biegasz, musisz dbać o swoje nogi i stopy i zapewniać im odpowiednią pielęgnację. Co możesz zrobić? Wybierz funkcjonalne skarpety do bieganiabuty do biegania z oddychającą cholewką lub specjalne wkładki do butów, takie jak CURREX, które doskonale wchłaniają pot. Nawet jeśli stopa poci się podczas biegu, najnowocześniejsza technologia utrzyma optymalną temperaturę w bucie i znacząco ograniczy jego parowanie.

To nie wszystko. Jak jeszcze możesz sobie pomóc?

  • Kremy lub wazelina - Istnieje wiele kremów na pękające pięty, które zapewnią stopie niezbędne nawilżenie, zmiękczą skórę i poprawią jej wygląd.
  • Pilnik do stwardniałej skóry - W tym przypadku najlepiej sprawdza się pedicure, ale zrogowaciały naskórek można też zeszlifować domowymi sposobami. Najpierw zanurz stopy w letniej wodzie, a następnie wyszoruj skórę pilnikiem lub pumeksem.
  • Nawodnienie - Czysta woda ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Pękające pięty i sucha skóra nie różnią się od siebie. Pamiętaj, aby pić co najmniej 2 litry wody dziennie, jeśli biegasz lub trenujesz, dodaj dodatkowo 1 litr. Jeśli nie udaje Ci się wypić wystarczającej ilości, weź własną butelkę i miej ją zawsze pod ręką!
  • Zbilansowana i bogata w składniki odżywcze żywność- Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje wystarczającej ilości paliwa wysokiej jakości. Spożywaj nieprzetworzoną żywność, która powinna stanowić większość twojego planu diety. Upewnij się, że masz wystarczającą ilość białka, zdrowych tłuszczów, węglowodanów złożonych, owoców i warzyw. Regularna suplementacja składników mineralnych, takich jak wapń czy cynk, również pomoże przy suchej skórze.

Podczas leczenia pękniętych pięt, nie ustawaj i bądź cierpliwy/a. Jak w bieganiu. Cuda nie dzieją się po jednym smarowaniu czy zbilansowanym posiłku. Dlatego spraw, aby pielęgnacja stóp była relaksującą rutyną. Zdrowsze i piękniejsze stopy przyjdą, nie od razu, ale na pewno!

Pitný_režim_lahev_na_pití

Pękające pięty - Domowe sposoby

Jeśli lubisz domowe leczenie i profilaktykę, wypróbuj domowe sposoby. Na przykład oleje roślinne (z oliwek lub kokosa), które nakładasz na stopy przed pójściem spać, są skuteczne. Można też zrobić domowy peeling z cytryny, miodu i mąki ryżowej lub na noc posmarować stopy starym dobrym czeskim smalcem.

Zadbaj o swoje stopy i wypróbuj nasze bestsellery!


PORADY TRENINGOWE