Jak wybrać buty do biegania?

Jak wybrać buty do biegania?

27. 6. 2017 6 min. czytanie

Doradzi Ci Michał Hrabec, prowadzący bloger running2.cz, redaktor Rungo.cz i człowiek, któremu bieganie całkowicie zmieniło jego życie.

Jak wybrać buty do biegania?

Doradzi Ci Michał Hrabec, prowadzący bloger running2.cz, redaktor Rungo.cz i człowiek, któremu bieganie całkowicie zmieniło jego życie.

Wybór butów do biegania może być dla kogoś koszmarem, więc w końcu będzie zadowolony z szybkiego zakupu w centrum handlowym. Ale wyboru nie należy w ogóle lekceważyć. Nawet jeśli masz pojęcie, jakich butów potrzebujesz, ważne jest, aby przed zakupem zadać sobie kilka pytań i odpowiedzieć na nie.

Pomożemy Ci w kilku krokach wybrać but specjalnie dla Ciebie

Wybierz odpowiedni but

Jak vybrat správnou běžeckou botu?

Jakim typem biegacza jestem?

Pierwsze pytanie wymaga dużo samozaparcia i szczerego rozważenia twoich opcji. Jeśli jesteś początkujący i zaczynasz mieć nadwagę, nie powinieneś kusić się pięknymi butami wyścigowymi dla zawodowców. Podobnie, jeśli często chodzisz na obcasach, nie jest dobrym pomysłem wybór minimalistycznego buta lub naturalnego buta do biegania. Takie buty mogą uszkodzić stawy, kostki i kolana.

Gdzie będę biegać

Większość biegaczy biegnie po asfalcie, ale ja lubię zmieniać nawierzchnię. Jednego dnia biegam po asfaltowej ścieżce rowerowej, następnego po leśnych ścieżkach i kamieniach, następnego dnia wyruszam po kraciastym owalu. Dla każdej z tych powierzchni odpowiednie są różne buty. Dokładniej, inna podeszwa. Buty asfaltowe i utwardzone nawierzchnie mają bardzo delikatny wzór zapewniający dobrą przyczepność na płaskiej powierzchni i odprowadzający wodę. Działają podobnie do opon samochodowych. Podeszwa zawiera wtedy bardziej wyrazisty wzór. Można to porównać do samochodu terenowego lub opony motocrossowej. Jeśli wolisz bieganie łączone na asfalcie i w lesie, z pewnością docenisz buty citycross, których wzór znajduje się gdzieś pomiędzy tymi dwoma typami.

Do czego będę używać buta?

Muszę zdecydować, czy but będzie służył do treningu długich biegów, krótkich lub długich wyścigów, czy też okazjonalnego biegania kilku kilometrów w celu odprężenia się po pracy. Na początek możesz być zadowolony z buta zwiększającego objętość - but treningowy. Jest bogato wytłumiony, zbudowany z myślą o długotrwałej wytrzymałości, ale często jest nieco cięższy niż but do tempowego biegu lub wyścigowy. Do szybkich treningów biegowych i długich wyścigów dobrze jest kupić but do tempowego biegu. But wyścigowy jest następnie przeznaczony dla zaawansowanych biegaczy o niskiej wadze. Ale nawet zdolny biegacz powinien pomyśleć o tym, czy but wyścigowy nadaje się do półmaratonu czy maratonu. Radzę większości biegaczy: na wyścig na 10 km, jeśli masz na to ochotę, możesz wziąć but wyścigowy, na półmaraton but do tempowego biegu, a na maraton but treningowy.

Pomożemy Ci w kilku krokach wybrać but specjalnie dla Ciebie

Wybierz odpowiedni but

usím se rozhodnout, zda bude bota na trénink dlouhých běhů, závody krátké nebo dlouhé, nebo na občasné nabíhání několika kilometrů na odreagování po práci.

Jaki mam bieżnik?

Biegając obserwowałam biegaczy, ich styl, chodzenie, buty. Bardzo często widzę ich z butami mocno zdeformowanymi. Następnie ich kostki skręcają się pod nienaturalnym kątem z każdym krokiem. Wynika to z doboru buta nieodpowiedniego do danego rodzaju bieżnika. Dla uproszczenia bieżnik dzielimy na pronacyjny, neutralny i supinacyjny. Dlatego przed wyborem butów dobrze jest dowiedzieć się, jaki jest Twój konkretny bieżnik. Jest kilka sposobów. Niedawno wypróbowałem jedną bardzo interesującą i dokładną – analizę footscan w bieżącym specjalnym Top4Running w Pradze.

Podczas testu kilkakrotnie przebiegłem boso po footscan, który wyczuł, jaki nacisk wywierany jest na poszczególne strefy stopy podczas mojego kroku i jakie jest odchylenie mojego środka ciężkości od idealnej osi. Na podstawie wyniku stwierdziłem, że moje kroki są neutralne, a moje buty są idealne dla zdrowia bez wspomagania pronacji. Wybrałbym ten sam rodzaj buta w przypadku bieżnika na wznak. Buty korekcyjne praktycznie są produkowane rzadko i w zasadzie nie ma potrzeby korygowania śladu supinacji i uważania go za coś złego. Jeśli jednak stwierdzę, że mam krok pronacyjny, powinienem zdecydować się na buty ze wspomaganiem pronacji. Buty są bardziej stabilne, a twardsza pianka po wewnętrznej stronie koryguje niechciany upadek w kostce.

Jaký mám došlap zjistím na footscanu.

Jakiego rozmiaru potrzebuję

Kiedy już wybiorę właściwy but, w grę wchodzi wybór odpowiedniego rozmiaru. Wiele osób, a ja byłem jednym z nich, kupuje buty w tym samym rozmiarze do biegania, co do zwykłego chodzenia. Możesz być zaskoczony, że but do biegania powinien być o jedną lub dwie cyfry większy. Po bokach stopy musi być wystarczająco dużo miejsca, aby palce u nóg mogły się wygodnie rozciągać i nigdzie nie uderzały, a wokół kciuka powinien być co najmniej cal wolnego miejsca. Spodziewaj się, że Twoja stopa będzie lekko biec podczas biegania, a ciasny but spowoduje otarcia, pęcherze i, co gorsza, paznokcie zdeformowane przez bieganie, co objawia się czernieniem i odpadaniem

Gdzie kupić but

Unikaj kupowania butów do biegania w dużych sieciach sportowych i sklepach multisportowych, które nie specjalizują się w bieganiu, a rzadko znajdziesz tutaj profesjonalne porady i lepsze buty do biegania. Kupowanie butów do biegania przez Internet może również nie być najlepszym pomysłem, jeśli naprawdę nie masz pewności - więc wiesz dokładnie jaki typ i model buta Ci odpowiada i znasz dokładny rozmiar dla danej marki. Jeśli potrzebujesz porady, eksperci z zespołu Top4Running z przyjemnością zaopiekują się Tobą i pomogą Ci upewnić się, że kupowane przez Ciebie buty są dla Ciebie odpowiednie i że będziesz cieszyć się w nich tysiącami bezbolesnych kilometrów.

Pomożemy Ci w kilku krokach wybrać but specjalnie dla Ciebie

Wybierz odpowiedni but

ZOOM JA FLY 3
nike
FuelCell Rebel v4
newbalance2
Nowa
Fast-R Nitro Elite Elektrocharged Wns
puma
Fast-R Nitro Elite Elektrocharged
puma
Fast-FWD Nitro Elite
puma
Fast-FWD Nitro Elite Wns
puma
FAST-FWD NITRO Elite Psychedelic Rush
puma
Nowa
FAST-FWD NITRO Elite Psychedelic Rush Wn
puma
Nowa
Deviate Nitro Elite 2 Marathon Series Wns
puma
WAVE SKY NEO 2
mizuno
Deviate NITRO Elite 2 Forever Faster
puma
Nowa
Deviate NITRO Elite 2 Forever Faster Wn
puma
Nowa
Poprzedni
Kolejny