END OF SEASON SALE! Wybierz spośród ponad 5300 produktów -- days --:--:-- Kup teraz
Jak prać i pielęgnować odzież funkcjonalną?

Jak prać i pielęgnować odzież funkcjonalną?

3. 2. 2023 6 min. czytanie

Jak prać i pielęgnować funkcjonalne ubrania, aby długo służyły? Przeczytaj nasze porady Top4Running!

Kończysz bieg, zdejmujesz przepocone ubrania, wrzucasz je do pralki i włączasz pierwszy program, jaki zobaczysz. Proste i jasne! Czy nie bardzo? Nie dotyczy to odzieży funkcjonalnej. Zawiera ona delikatne włókna, membrany i nowoczesne technologie, które przy niewłaściwym praniu niszczą się, a ubrania tracą swoją funkcjonalność, czego zdecydowanie nie chcesz. Przeczytaj, jak prawidłowo dbać o funkcjonalną odzież!

Funkcjonalne materiały odzieżowe

 • Materiały syntetyczne - poliester, poliamid, polipropylen
 • Materiały naturalne - wełna merino, włókna bambusowe.

Materiały syntetyczne są tańszą opcją, ale nie rozgrzewają tak bardzo zimą i gorzej pachną po aktywności (bardziej odpowiednie na ciepłe dni). Naturalne materiały są droższe, ale zatrzymują ciepło w chłodne dni i mogą pochłaniać zapachy potu (bardziej odpowiednie na chłodne dni).

Odzież męska Odzież żeńska

Jak_prát_funkční_prádlo

10 zasad, których należy przestrzegać podczas prania odzieży funkcjonalnej:

 • Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie produktu, aby uzyskać prawidłową temperaturę prania. Naprawdę zawsze. Zawsze!
 • Jeśli masz taką możliwość, wybierz w pralce program „odzież sportowa” lub „outdoorowa”.
 • Jeśli nie, wybierz program krótki, program do wełny lub miękkich ubrań – zawsze dostosowany do temperatury podanej na etykiecie.
 • Posortuj pranie na kolorowe/białe.
 • Zapnij wszystkie zamki błyskawiczne, aby chronić włókno i wywróć ubranie na lewą stronę.
 • Najpierw zmocz brudne ubrania - biegi z przeszkodami są świetne! Ale ci, którzy kiedykolwiek robili po nich pranie, zauważą, że jest to jeszcze jedna dodatkowa przeszkoda. Zanim włożysz ubrania do pralki, namocz je w letniej wodzie z odrobiną żelu do odzieży funkcjonalnej i pozostaw do namoczenia przez co najmniej godzinę.
 • Odzieży funkcyjnej nie pierz często, bo traci swoją funkcjonalność – po treningu t-shirty, kurtki do biegania i spodnie pierz ręcznie i pozostaw do wyschnięcia. Zawsze pierz bieliznę, zawiera ona bakterie i więcej potu.
 • Nie używaj wybielaczy, zmiękczaczy ani klasycznych proszków do prania – Produkty te niszczą włókna, a ubrania tracą swoje właściwości użytkowe.
 • Wypranych ubrań nie susz w suszarce, lecz pozwól im wyschnąć swobodnie w temperaturze pokojowej lub w lekko chłodnym pomieszczeniu.
 • Nie prasuj suchych ubrań.

Jakich produktów używać do odzieży funkcjonalnej?

Do prania odzieży sportowej warto zaopatrzyć się w specjalny żel do prania odzieży funkcjonalnej, który jest delikatny dla membran i materiałów. Odpowiednimi żelami do prania są na przykład:

 • Atsko Sport Wash - Odpowiedni do odzieży funkcjonalnej, wełny i pierza. Odnawia tkaniny i membrany oraz przyczynia się do dłuższej żywotności. Usuwa plamy i odświeża ubrania. Wykonany jest na bazie pochodzenia roślinnego i całkowicie zmywa się podczas płukania – nie pozostawia śladów na praniu i nie ma ryzyka wystąpienia wysypek na ciele.
 • Granders Performance Wash - Bardzo delikatny i skuteczny produkt, odpowiedni do każdego rodzaju odzieży funkcyjnej oraz odzieży z membranami.

UWAGA NA ZMIĘKCZACZE - Funkcja zmiękczania tkanin polega na zmiękczaniu i perfumowaniu prania. W przypadku odzieży funkcjonalnej jej stosowanie jest zbędne, wręcz niepożądane. Zmiękczacz do tkanin owija włókna w membranach, niszczy je, a ubrania tracą swoją funkcjonalność.

Jak_prát_funkční_oblečení

Wełna merynosów - Cud czy bezużyteczność?

Niezwykle cienka wełna nazwana na cześć domowej owcy o imieniu Merino. Jej produkcja odbywa się głównie w Australii i Nowej Zelandii. W świecie biegaczy jest bardzo popularna i sięga po nią coraz więcej osób – nie tylko biegaczy, ale także turystów czy wędrowców, którzy zimą wybierają się na łono natury lub w góry. Jej główne zalety to:

 • Jest cienka, miękka i bardzo przyjemna
 • Utrzyma twoje ciało w cieple, ale nie będzie parować
 • Doskonale pochłania zapachy i pot
 • Jest antybakteryjna - nie trzeba jej prać po każdej aktywności
 • Wykonana jest z naturalnego materiału #biofriendly

Wełna merino to świetny towarzysz w chłodne dni, dlatego polecamy ją z czystym sumieniem! Niektórych może odstraszyć wyższa cena, ale i tak warto zainwestować w merynos. Ma szerokie zastosowanie (bieganie, jazda na nartach, wędrówki, spacery, wypady w góry) i jeśli odpowiednio o nią zadbasz, posłuży długo, a Twoja inwestycja na pewno się zwróci!

Jak dbać o merino?

 • Zawsze czytaj instrukcje na etykiecie produktu.
 • Pierz je w programie „fale” (30 do 40°C) i ustaw prędkość na minimum (maksymalnie 800 obrotów na minutę).
 • Aby zachować wszystkie korzyści, wybierz produkt do merynosów – na przykład, produkty z lanoliną (z delikatnym olejkiem na włóknach merynosów). Możesz także użyć Atsko Sport Wash, który nadaje się zarówno do materiałów naturalnych, jak i sztucznych.
 • Jeśli myjesz je ręcznie, pozostaw w letniej wodzie ze środkiem czyszczącym na około godzinę. I co ważne - nie wykręcaj! Nitki mogą zostać uszkodzone.
 • Po wypraniu pozwól ubraniom swobodnie wyschnąć. Nie używaj suszarki i nie prasuj.

Wskazówka Top4Running: Każdą inną funkcjonalną odzież wykonaną z wełny i materiałów naturalnych należy zawsze prać jak merynos. Naturalne materiały zawsze wymagają programu prania „wełna” i specjalnych detergentów.

Ubrania merino

Istnieje wiele rodzajów i technologii odzieży funkcjonalnej. Ale każda funkcjonalna część garderoby zawiera membrany. Co zapewniają? Membrany w odzieży funkcjonalnej i sportowej zapewniają jej funkcjonalność i komfort podczas aktywności fizycznej. Zasadniczo:

Pozwalają na odprowadzanie potu – nie będziesz parować.
Zapobiegają przedostawaniu się wilgoci z zewnątrz do środka – nie przemokniesz.

Zainspiruj się funkcjonalnymi elementami i ciesz się każdym biegiem: