Bezpłatny transport dla zamówień powyżej 520,00 zł
Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni bez podania przyczyny
Gwarancja zwrotu pieniędzy
Stopa Mortona: przyczyny, leczenie i wskazówki dotyczące butów do biegania

Stopa Mortona: przyczyny, leczenie i wskazówki dotyczące butów do biegania

13. 7. 2023 7 min. czytanie

Stopa Mortona lub gdy nerwy stopy i palców są w niebezpieczeństwie. Jak się objawia, na czym polega leczenie i jakie buty do biegania wybrać w przypadku nerwobólu Mortona?

Stopa Mortona, znana również jako neuralgia Mortona, to problem medyczny związany z nerwami w stopie i palcach, a raczej ich uciskiem. Nazwa pochodzi od nazwiska Dudleya J. Mortona, amerykańskiego chirurga ortopedycznego, który jako pierwszy opisał tę przypadłość. Stopa Mortona jest dość powszechnym powikłaniem i może przyczyniać się do pewnych problemów ze stopami. Sprawdź problem z nami!

Co dzieje się ze stopą w przypadku stopy Mortona?

Jest to bolesny stan, który dotyka podeszwy stopy, najczęściej obszaru między trzecim a czwartym palcem. W tych miejscach dochodzi do powiększenia tkanki wokół jednego z nerwów prowadzących do palców. Powoduje to ucisk tego nerwu, towarzyszący ostry i palący ból w podeszwie stopy i powstawanie stanu zapalnego. Możesz odczuwać kłucie, pieczenie, mrowienie, a nawet drętwienie w tych palcach.

Objawy stopy Mortona

W przypadku neuralgii Mortona objawy nie są widoczne na pierwszy rzut oka, jak na przykład w przypadku palców młotkowatych. Kiedy zwrócić uwagę lub co oznacza ucisk nerwu?

  • Wrażenie stania na kamieniu w bucie
  • Palący ból w podeszwie stopy, który zwykle promieniuje również do palców
  • Mrowienie lub nawet drętwienie palców
  • Częste pojawianie się odcisków lub pęcherzy na podeszwie stopy, zarówno po chodzeniu, jak i bieganiu
  • Niestabilność stopy i kostki z powodu niemożności prawidłowego stąpania
  • Rozluźnienie stopy i ustąpienie bólu następuje dopiero po zdjęciu buta

Główne przyczyny neuralgii Mortona

Jak zauważyliśmy powyżej, stopa Mortona jest spowodowana podrażnieniem nerwu między kośćmi palców. Najczęstszą przyczyną tego stanu zapalnego jest nadmierny nacisk na palce, nerwy między nimi i podeszwę stopy. Niektóre typowe czynności mogą powodować i przyczyniać się do wystąpienia. Należą do nich:

  • Noszenie wysokich obcasów lub bardzo wąskich butów, w których palce są ściśnięte
  • Aktywności, które wywierają duży nacisk na podeszwy stóp, co niestety obejmuje bieganie
  • Zawody, które wymagają stania przez cały dzień
  • Niektóre anomalie stóp, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie stopy − płaskostopie, wysokie podbicie, palce młotkowate, haluksy lub wynik urazów stopy

Jakie jest leczenie neuralgii Mortona?

Leczenie obejmuje wczesną diagnozę i skupienie się na przyczynie problemu. Przyjmowanie leków przeciwbólowych może przynieść krótkotrwałą ulgę, ale nie pozbędzie się stanu zapalnego, a bieganie stanie się bardziej udręką niż przyjemnością. Gdy tylko zauważysz jakiekolwiek objawy zespołu Mortona, udaj się do lekarza. Im szybciej lekarz zdiagnozuje zespół Mortona i rozpocznie leczenie, tym szybciej Twoje stopy znów poczują się dobrze.

Jakie kroki leczenia może zasugerować lekarz, aby kolejne kroki były bezbolesne?

1) Zmień obuwie z wąskiego na szerokie

Buty o szerokiej konstrukcji mogą zmniejszyć nacisk na dotknięty nerw, zapewniając więcej miejsca z przodu i lepiej rozkładając ciężar ciała podczas chodzenia. Kup szerokie buty do biegania i noszenia na co dzień. Obecnie bardzo popularne są buty minimalistyczne lub barefooty, które symulują chodzenie boso. Pamiętaj jednak, że przejście na buty do chodzenia boso wymaga okresu adaptacji, ponieważ angażujesz inne mięśnie niż w przypadku noszenia tradycyjnych butów.

2) Specjalne wkładki do butów

Lekarz może zalecić noszenie specjalnej wkładki ortopedycznej z tzw. „pelotą śródstopia”. Do biegania dostępne są wówczas swobodnie dostępne wkładki do butów, które zapewniają stopie wsparcie i utrzymują palce we właściwej pozycji.

3) Metody fizjoterapeutyczne

Fizjoterapeuta staje się Twoim partnerem numer jeden na drodze do wyzdrowienia. Wykona Ci specjalne masaże, skupi się na technikach tkanek miękkich, pomoże Ci zmobilizować stawy i, w zależności od stopnia zaawansowania sytuacji, zaleci skoncentrowane zabiegi falą uderzeniową lub radialną, aby przyspieszyć proces gojenia i złagodzić ból.

4) Prawidłowe ćwiczenia

Aby wyleczyć stopę, musisz aktywnie ćwiczyć i konsekwentnie pracować z chorą stopą nie tylko w gabinecie fizjoterapeuty, ale także w domu − rozciąganie, pozycjonowanie i włączanie ćwiczeń sensomotorycznych. Chociaż brzmi to skomplikowanie i ciężka praca będzie głównie na Tobie, nie musisz się martwić. Fizjoterapeuta pomoże Ci w ćwiczeniach i ich prawidłowym wykonaniu oraz upewni się, że leczenie przebiega we właściwym kierunku.

5) Kinesiotaping

Kinesiotaping stopy ma również korzystny wpływ. Prawidłowo założony taping zapewni wsparcie i właściwe ustawienie łuku poprzecznego, łagodząc w ten sposób ból kości za palcami i nerwów pod nimi.

6) Chirurgiczne usunięcie nerwu

W ostateczności, gdy ból nie ustępuje nawet po leczeniu zachowawczym, uciec się można do operacji. Polega ona na usunięciu dotkniętej części nerwu.

Czy istnieje profilaktyka stopy Mortona?

Dobra wiadomość – tak, istnieje! Mamy dla Ciebie kilka wskazówek:

  • Unikaj częstego noszenia ciasnych butów lub butów na wysokim obcasie
  • Wybieraj buty z szerokim noskiem, aby mieć dużo miejsca w okolicy palców
  • Włącz ćwiczenia mobilizacyjne i rozciąganie palców lub masaże stóp do swojej rutyny rozciągania
  • W ramach regeneracji uczęszczaj na fizjoterapię jako środek zapobiegawczy
  • Kup regulowane skarpetki, które wspomagają rekonwalescencję stóp z separatorami palców
  • Dbaj o pielęgnację i higienę stóp, w tym regularne czyszczenie i sprawdzanie, czy nie występują żadne nieprawidłowości

I jakie buty do biegania wybrać?

Stopa Mortona to zjawisko, które niestety nie znika z dnia na dzień. I bądźmy szczerzy, nikt nie lubi biegać z obolałymi lub mrowiącymi stopami. Wybór odpowiednich butów do biegania w takim przypadku jest jeszcze ważniejszy. Jakie cechy butów wziąć pod uwagę?

  • Szeroka konstrukcja: buty z szerokim noskiem dają stopom więcej miejsca i zmniejszają nacisk na palce.
  • Większy rozmiar: rozmiar buta do biegania powinien być o około 0,5 do 1,5 rozmiaru większy od rozmiaru zwykłych butów. Po kilku milach stopa puchnie i rozszerza się w bucie, dlatego potrzebuje więcej miejsca.
  • Niższy drop: drop to różnica między piętą a palcami i jest mierzony w milimetrach. Im niższa liczba, tym bardziej naturalny krok umożliwi but. Nie musisz koniecznie biegać w butach „zero”, ale staraj się wybierać buty do biegania z niższym dropem, wynoszącym około 4–8 mm.
  • Optymalna amortyzacja: piankowe elementy amortyzujące w podeszwie środkowej dbają o miękkie uderzenia, bez puchnięcia. W przypadku stopy Mortona wskazane jest, aby mieć buty do biegania ze średnią lub wyższą amortyzacją, dla większego komfortu.


WSKAZÓWKA Top4Running: Co oznacza amortyzacja w butach do biegania i dlaczego jest dobrym sługą, ale w niektórych przypadkach złym panem?