Jak bezpiecznie i szczęśliwie zacząć biegać z wózkiem?

Jak bezpiecznie i szczęśliwie zacząć biegać z wózkiem?

30. 9. 2022 6 min. czytanie

Jesteś miłośniczką biegania i jednocześnie świeżo upieczoną mamą? Zbieraj przebiegnięte kilometry z maluszkiem w wózku! Jak i kiedy zacząć, na co uważać i czy można schudnąć?

Wreszcie! Powrót na trasę i to w dodatku w towarzystwie małego towarzysza. Przede wszystkim pamiętaj, że bieganie z wózkiem to nie lada udręka! Oczywiście, tak jest, bo pchasz przed sobą kilka dodatkowych kilogramów. Ale nie martw się, mamy dla Ciebie rady, dzięki którym wspólne bieganie będzie przyjemne, a przede wszystkim bezpieczne. Na czym skupimy się w artykule?

  • Jak zacząć biegać z wózkiem?
  • Kiedy jest dobry czas na rozpoczęcie?
  • Jak wybrać wózek do biegania?
  • Prawidłowa technika biegu?
  • Co złagodzi ból pleców?
  • Czy można schudnąć biegając z wózkiem?

Bieganie z wózkiem - jak zacząć?

  • Szybki marsz - Spróbuj najpierw szybkiego marszu, aby przyzwyczaić się do wózka przed tobą. To duża różnica w porównaniu do biegania klasycznego. Następnie stopniowo przejdź do spokojnego tempa biegu.
  • Kluczowy jest timing - Niektóre dzieci z radością zasypiają podczas biegania, podczas gdy inne chcą oglądać to co na zewnątrz i obserwować otoczenie. Bądź świadoma potrzeb dziecka i dostosuj czas biegu do jego nastroju.
  • Zostaw słuchawki w domu - Ze względów bezpieczeństwa nie zabieraj słuchawek na biegi z wózkiem. Lepiej posłuchaj, co dzieje się w wózku.
  • Wybierz krótszą trasę - Spróbuj poruszać w okolicy domu na wypadek, gdyby maluszek protestował lub coś się skomplikowało. Jeśli sytuacja na to pozwoli, możesz przebiec trasę więcej niż jeden raz!

Kiedy pierwszy raz pobiegać z wózkiem?

Jeśli nie możesz się doczekać, aż założysz buty do biegania i zaczniesz biegać, chwilę odczekaj. Według lekarzy dolna granica wieku dla dziecka to co najmniej 6 miesięcy. Po tym czasie maluszek ma już lepszą postawę, co jest bardzo ważne ze względu na możliwe wstrząsy podczas biegu. Przed pierwszym biegiem skonsultuj wszystko dla pewności z pediatrą. Jeśli naprawdę nie możesz się doczekać, kiedy zaczniesz się ruszać, zacznij powoli na własną rękę!

Zmotywuj się nowym strojem sportowym i wyposaż się w Top4Running!

Odzież do biegania żeńska

Wózek klasyczny vs. wózek do joggingu

Do biegania najlepszym rozwiązaniem jest wózek do joggingu. Jest stabilny, lekki, amortyzuje wstrząsy, ma większe koła z bieżnikiem dla lepszej przyczepności, posiada klamry zabezpieczające, a także posiada hamulec ręczny bezpośrednio na rękojeści. Zapewni to Twojemu dziecku wystarczający komfort i bezpieczeństwo, a Ty będziesz mogła cieszyć się przebiegniętymi kilometrami. Szczęśliwe dziecko, szczęśliwa mama! Rowery trójkołowe są również bardzo popularne. Niektóre można nawet przymocować do roweru.

Wózek do biegania to spora inwestycja. Pomyśl o swojej przyjaciółce, która sprzedaje wózek, lub sprawdź różne bazary, gdzie można je znaleźć w lepszej cenie. Jest to jednak inwestycja, która się zwraca – wózek można wykorzystać zarówno do uprawiania sportu, jak i do klasycznych spacerów. Można go również łatwo złożyć, dzięki czemu z łatwością sobie z nim poradzisz!

Asics_běžecké_boty_běhání

Technika biegu podczas biegania z wózkiem

Ruch ręki jest bardzo ważny i pomocny podczas biegania klasycznego. Pomaga zachować stabilność i kontrolę nad każdym krokiem oraz sprawia, że bieganie jest bardziej efektywne. Podczas biegania z wózkiem zmienia się technika biegu i możesz wybrać taką, która najbardziej Ci odpowiada - możesz go trzymać jedną ręką lub obiema rękami.

  • Trzymając jedną rękę, pomagasz sobie drugą, tak jak w bieganiu klasycznym. Zalecamy zmianę rąk, aby uniknąć przeciążenia jednej strony. Przy tej metodzie ważne jest, aby szybko reagować na ewentualne zmiany terenu i zawsze mieć wózek pod kontrolą.
  • W przypadku trzymania wózka obiema rękami masz większą kontrolę nad wózkiem, ale może wystąpić ból pleców z powodu garbienia się. Staraj się nie opierać o rączkę wózka i biegać prosto.

Jak złagodzić ból pleców?

Próbujesz biec prosto, zmieniając ręce, ale nadal bolą cię plecy. Jak pomóc sobie w bólu?

  • Pobiegaj bez wózka - Czasami pobiegaj sama bez małego dziecka. Odciąży to Twoje plecy i mięśnie oraz przypomni Twojemu ciału klasyczną technikę biegania. Pomyśl o tym jako o swoim czasie skupienia się tylko na sobie i swoim ciele.
  • Porozciągaj się - możesz wybrać klasyczne rozciąganie, elementy jogi lub ćwiczenia zwiększające mobilność i elastyczność. Wystarczy mata do ćwiczeń i 10 minut wolnego czasu.
  • Uwzględnij trening siłowy - mięśnie pleców wspierają kręgosłup i kręgi. Jeśli masz taką możliwość, wykonuj trening siłowy raz w tygodniu skupiając się na mięśniach pleców. Jeśli dopiero zaczynasz z treningiem siłowym, skorzystaj z pomocy trenera, który nauczy Cię prawidłowej techniki i objaśni poszczególne ćwiczenia.

W przypadku uporczywego bólu udaj się do specjalisty – fizjoterapeuty, który rozluźni zesztywniałe mięśnie i doradzi odpowiedni ruch.

WSKAZÓWKA: Czy znasz strollering? Połączenie biegania i ćwiczeń z wózkiem na świeżym powietrzu i w gronie innych mam. Znajdź grupę w swojej okolicy, załóż strój do biegania i ruszaj!

Protahování_jóga_flexibilita_trénink

Bieganie z wózkiem a odchudzanie

Czy biegając z wózkiem można schudnąć po porodzie??

Odpowiedź brzmi TAK, ALE…

Biegając, zwiększysz wydatek kaloryczny, a jeśli jest on wyższy niż spożycie kalorii, schudniesz. Jednak wydatek energetyczny to nie tylko bieganie, obejmuje on znacznie więcej:

  • Podstawowa przemiana materii - Energia potrzebna do podstawowych funkcji fizjologicznych (funkcja mózgu, narządów lub regularny cykl menstruacyjny).
  • Tempo metabolizmu spoczynkowego - energia zużywana podczas siedzenia, leżenia lub spania.
  • Metabolizm pracy - Energia, którą zużywasz podczas aktywności fizycznej - chodzenia, biegania, ćwiczeń i innych czynności.

Jak widać, nie tylko aktywność sportowa to wydatek kaloryczny. Ponadto, karmienie piersią jest również wliczane do wydatku energetycznego. Jest bardzo energochłonne, a dzięki karmieniu piersią po porodzie kilogramy same spadają. Więc TAK, bieganie jest narzędziem, które zwiększy wydatek kaloryczny i może pomóc Ci schudnąć. Ale nie musisz się tylko na tym skupiać, wydatkiem energetycznym jest np. spacer z wózkiem czy prace domowe. Tak, sprzątanie to nowe cardio!

Wyposaż się w bestsellery do biegania na Top4Running!


PORADY TRENINGOWE