Bezpłatny transport dla zamówień powyżej 520,00 zł
Możesz zwrócić towar w ciągu 30 dni bez podania przyczyny
Gwarancja zwrotu pieniędzy
Buty do biegania na płaskostopie

Buty do biegania na płaskostopie

22. 9. 2023 5 min. czytanie

Płaskostopie dokucza znacznej części biegającej populacji. Czy jesteś jednym z tych biegaczy? Dowiedz się, kiedy płaskostopie jest groźne, jakie buty do biegania założyć i dlaczego badanie stóp jest ważne.

Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że płaskostopie jest do pewnego stopnia normalne, choć zbyt demonizowane i nie wpływa negatywnie na życie biegacza. W rzeczywistości stopy większości ludzi odchylają się nieco do wewnątrz podczas chodzenia. Jest to naturalna reakcja stopy w celu znalezienia równowagi i utrzymania stabilności. Problem pojawia się, gdy stopa jest mocno płaska odczuwamy wtedy ból mięśni i stawów stopy. W takiej sytuacji miękkie struktury są już dostosowane do niewłaściwego stanu stopy i jej źle wyuczonych nawyków. Stopa porusza się głównie po wewnętrznej stronie stopy, która znacznie opada i musi przenosić większą część ciężaru ciała. Powoduje to wspomniany wcześniej ból i ucisk na stawy, zwłaszcza kolan i bioder, a także wpływa na prawidłową postawę.

Jeśli masz płaskostopie – a mamy na myśli mocne płaskostopie – ważne jest, aby wybrać buty do biegania, które zapewniają odpowiednie wsparcie, stabilność i wygodę. Zasadniczo możesz wybrać dwa rodzaje butów do biegania, a mianowicie:

1) Buty do biegania ze wsparciem pronacji

Pierwszym rodzajem butów do biegania, jaki możesz wybrać, są te ze wsparciem pronacji. Pronacja i płaskostopie są ze sobą ściśle powiązane. W obu przypadkach kostka i cała stopa opadają do wewnątrz. Buty do biegania ze wsparciem pronacji są mocne, zapewniają wsparcie stopy w obszarze śródstopia i mają optymalną warstwę amortyzującą w podeszwie środkowej. Pamiętaj, że buty do pronacji nie rozwiążą problemu płaskostopia, a jedynie łagodzą dyskomfort związany z bieganiem, zapewniając podbiciu potrzebne wsparcie.

Popularne wśród biegaczy buty wspierające pronację to:

altra_timp_4_běžecké_boty

2) Minimalistyczne buty do biegania

Obuwie minimalistyczne jest obecnie coraz bardziej popularne. Ale co właściwie oznacza to określenie? Otóż oznacza but, który dzięki swojej konstrukcji pozwala na naturalny krok, wykorzystanie pełnego potencjału stopy oraz pozytywnie wpływa na płaskostopie, pronację i supinację.

Ale uwaga, tego typu obuwie wymaga okresu adaptacyjnego. Jeśli od razu zaczniesz nosić minimalistyczne buty na każdym biegu, będzie to szok dla Twojego ciała. Rodzaj wstrząsu, który może spowodować ból łydki, kolana lub ścięgna Achillesa. Dlaczego istnieje takie ryzyko? Ponieważ angażują one grupy mięśni i nerwów, które w zwykłych butach „śpią”, bo nie mają bodźca do pracy, nie są wykorzystywane. Krótko mówiąc, w minimalistycznych butach ciężką pracę wykonujesz tylko Ty i Twoje stopy. Buty minimalistyczne warto zamieniać na te, do których jesteś przyzwyczajony i nosić je podczas krótszych biegów po miękkiej nawierzchni, np. po lesie. Choć na początku będziesz musiał stawić czoła wyzwaniu, legenda głosi, że gdy już przyzwyczaisz się do minimalistycznych butów, nie będziesz już chciał biegać w innych butach.

Minimalistyczne buty do biegania można podzielić na dwie kategorie:

Buty o niskim lub zerowym spadku

Drop w butach do biegania oznacza różnicę w wielkości amortyzacji pomiędzy piętą a palcami. Im niższa liczba, tym bardziej naturalny krok, na który pozwoli Twój but. Naturalność jest dokładnie tym, czego potrzebujesz. Bestsellerami są te modele:

Buty na boso lub bieganie boso

Bieganie na boso lub buty na boso, które symulują bieganie na boso, wymagają treningu i cierpliwości. Nie możesz polegać na żadnej amortyzacji, ochronie ani wsparciu. Jeśli nie masz ochoty biegać boso, nie ma problemu. Zamiast tego zalecamy chodzenie boso wszędzie tam, gdzie pozwala na to otoczenie – na trawniku w ogrodzie, na łące lub na leśnej polanie. Buty do biegania na boso Merrell Vapor Glove nadają się do biegania i chodzenia na miękkich i nierównych powierzchniach.

merrell_běžecké_boty

Analiza chodu

Jeśli podejrzewasz nieprawidłowości w bieganiu i nie wiesz, jakie buty do biegania wybrać, warto przeprowadzić diagnostykę chodu. Dowiesz się o możliwej niewspółosiowości stawu skokowego, rozkładzie ciężaru podczas kroku, stosunku obciążenia obu stron ciała i innych ciekawych rzeczach. Wykonywana jest zazwyczaj w wyspecjalizowanych ośrodkach sportowych lub u fizjoterapeutów.

Należy pamiętać, że każda osoba ma inną stopę i to, co pasuje jednemu biegaczowi z płaskostopiem, może nie odpowiadać innemu. W przypadku dyskomfortu i bólu skonsultuj się z podologiem lub fizjoterapeutą, aby skupić się na najważniejszej rzeczy, czyli aktywnym rozwiązaniu problemu: specjalnych ćwiczeniach, rozciąganiu, aktywacjach itp.


PORADY PRODUKTOWE